Protetyka

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to dział poświęcony odtwarzaniu prawidłowych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich próchnicowym lub mechanicznym uszkodzeniu. Leczenie protetyczne umożliwia przywrócenie utraconych funkcji żucia oraz poprawę estetyki uzębienia.

Współczesna protetyka daje nam możliwość profilaktyki i rehabilitacji schorzeń narządu żucia, do którego zaliczają się także stawy skroniowo-żuchwowe.
W ramach protetyki oferujemy Państwu protezy stałe (korony, mosty klasyczne i adhezyjne, wkłady koronowe) i ruchome (protezy całkowite akrylanowe, protezy częściowe szkieletowe klamrowe i bezklamrowe).


Uzupełnienia stałe:most

koronysą uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zębów bardzo zniszczonych przez m.in. rozległe ubytki próchnicowe czy liczne odbudowy kompozytem.
Zastosowanie korony jest najtrwalszym rozwiązaniem, dzięki któremu można cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata;


koronamosty adhezyjne konstruowane na bazie kompozytu o zwiększonej wytrzymałości i włókien szklanych pozwalają odtworzyć jednego zęba;

 

mosty klasyczne – umożliwiają protezowanie stosunkowo długich luk w łukach zębowych; charakteryzują się dużą trwałością i wytrzymałością.


Uzupełnienia ruchome:

protezy

Uzupełnienia te są umocowane do pozostałych zębach różnymi rodzajami specjalnych klamer lub zatrzasków. Najlepsze w danej sytuacji uzupełnienie dobiera lekarz dentysta, biorąc pod uwagę wygodę, estetykę oraz funkcjonalność i wytrzymałość uzupełnienia.

  • protezy akrylanowe – protezy całkowite dla pacjentów bezzębnych i z bardzo rozległymi brakami, które opierają się na śluzówce wyrostka zębowodołowego;
  • protezy szkieletowe – w przeciwieństwie do zwykłych protez akrylowych, opierają się one nie tylko na błonie śluzowej, ale także na zębach, które pozostały w jamie ustnej. Ten rodzaj protez może być wykonany z różnych tworzyw;
  • protezy klasyczne i bezklamrowe (zasuwy, zatrzaski) – protezy bezklamrowe posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamer – tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia;
  • protezy teleskopowe – to technika uzupełnienia uzębienia, w której występuje system podwójnych koron, brak klamer lub innych widocznych elementów metalowych.

W naszym gabinecie możecie Państwo wykonać również szyny relaksacyjne. Szyna relaksacyjna jest to indywidualnie zaprojektowana przezroczysta szyna, wykonana na podstawie wycisku górnego łuku zębowego. Stosowana jest u pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym w rejonie narządu żucia, z objawami przeciążenia zębów i stawów skroniowo-żuchwowych.