Stomatologia dziecięca


Dbanie o zdrowie zębów swoich dzieci zaoszczędzi dzieciom wielu rozczarowań w przyszłości

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że skuteczne dbanie o zdrowie zębów swoich dzieci zaoszczędzi dzieciom wielu rozczarowań w przyszłości i ustrzeże je przed skomplikowanym oraz kosztownym leczeniem w dorosłym życiu. Wśród wielu rodziców istnieje błędny pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć lub że nie warto ich leczyć. Nic bardziej mylnego! Zdrowe zęby mleczne u dzieci spełniają bardzo ważną funkcję: pozwalają zapobiec chorobom zębów stałych, a także wadom zgryzu, gdyż utrzymują niezbędne miejsce dla pojawiających się w ich miejscu zębów stałych. Próchnica zębów jest chorobą zakaźną, przez co bakterie z nieleczonych zębów mlecznych szybko przenoszą się na świeżo wyrżnięte zęby stałe. Zęby mleczne, tak jak zęby stałe, są żywe i unerwione. Nieleczone choroby zębów mlecznych prowadzą do silnych dolegliwości bólowych. Dodatkowo zęby mleczne w strukturze mają cieńsze i słabiej zmineralizowane szkliwo, wskutek czego procesy próchnicowe przebiegają w nich znacznie szybciej, co prowadzi do powikłań zapalnych w miazdze zębów i tkankach okołowierzchołkowych – ropnego zapalenia okostnej.

Żeby zapewnić zdrowie zębom stałym, konieczne jest regularne dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, mające na celu m.in. wyeliminowanie błędów w dbaniu o zęby, prowadzenie zabiegów profilaktycznych, uchwycenie początkowych zmian próchnicowych i szybkim ich wyleczeniu (poprzez minimalne działanie inwazyjne).

Aby zapobiec późniejszym stresom związanym z wizytami u stomatologa, wskazana jest wizyta adaptacyjna. Ma ona na celu zapoznanie dziecka z gabinetem i personelem medycznym. Dlatego w naszym gabinecie dbamy o to, aby wizyta adaptacyjna przebiegała w przyjaznej i spokojnej atmosferze oraz by była bezstresowa dla dzieci.

W ramach stomatologii dziecięcej oferujemy Państwu następujące zabiegi:

  • wizyty adaptacyjne;
  • badanie stomatologiczne (przegląd);
  • lakierowanie zębów-wcieranie w powierzchnię gładkie zębów lakieru fluorowego
  • lapisowanie zębów mlecznych-wcieranie kilkakrotne w odstępach tygodnia w ubytki próchnicowe impregnatu(azotan srebra) , próchnica ulega czasowemu zatrzymaniu
  • lakowanie zębów-blokowanie naturalnych szczelin szkliwa na powierzchniach żujących zębów bocznych i językowych zębów siecznych
  • leczenie ubytków próchnicowych i wypełnianie materiałami glassjonomerowymi lub kompozytowymi
  • usuwanie zębów mlecznych.

Po oczyszczeniu zęba z próchnicy dzieci mogą wybrać (wspólnie z rodzicami), czy chcą kolor wypełnienia biały (jak ząb), czy inny kolor spośród dostępnych w naszym gabinecie.